Zima w Kórniku

Poniżej kilka wybranych zdjęć przedstawiających zimową scenerię Kórnika z dawnych lat.

Najstarsze zdjęcie kórnickiej zimy, którym dysponuję pochodzi sprzed 1909 roku. Na fotografii oprócz zamarzniętego jeziora i ośnieżonych dachów dostrzec można stary kórnicki ratusz, który uległ spaleniu w kwietniu 1909 roku.

fot.: Biblioteka Kórnicka PAN

Kolejnych 6 zdjęć wykonanych zostało w 1939 roku przez niemieckiego żołnierza (fotografa), który w pierwszym okresie II wojny pełnił służbę w Kórniku.

Zdjęcie nr 1 – widok na Rynek (obecnie pl. Niepodległości) w kierunku Szkoły Powszechnej (obecnie Zespół Szkół w Kórniku). Na budynku znajdującym się po lewej stronie zdjęcia (obecnie dom ten już nie istnieje, został rozebrany pod koniec 2016 r.) zobaczyć możemy wywieszoną flagę ze swastyką.

Na odwrocie zdjęcia opis w języku niemieckim (tłum.): W Kórniku pod Poznaniem byliśmy 3 miesiące w zimie 39/40, najbardziej srogiej z wszystkich zim. Na pierwszym planie „nowoczesny” pojazd drogowy.

fot.: autor nieznany, 1939 r.

Zdjęcie nr 2 – widok na ulicę Zamkową w kierunku Prowentu. Jest to początek ulicy Zamkowej, na zdjęciu z lewej strony widoczna brama wjazdowa na podzamcze, w tle oficyna wschodnia i oranżeria. Wzdłuż ulicy Zamkowej piękne wysokie drzewa. Z prawej strony przy chodniku znak z napisem Achtung! – ciekawe kogo i przed czym ostrzegał/pouczał…?

Na odwrocie zdjęcia opis w języku niemieckim (tłum.): Wjazd do parku zamkowego w Kórniku przy ulicy Poznań – Kalisz. W miejscu tym było nasze dowództwo. 

fot.: autor nieznany, 1939 r.

Zdjęcie nr 3 – podzamcze, widok na oficynę wschodnią.

Na odwrocie zdjęcia opis w języku niemieckim (tłum.): Jeśli podczas srogiej zimy nie wyłączy się fontanny, to w niedługim czasie powstanie taki cud,  jak tu w Kórniku. 

fot.: autor nieznany, 1939 r.

Zdjęcie nr 4 – widok na Zamek.

Na odwrocie zdjęcia opis w języku niemieckim (tłum.): Zaśnieżony park przy zamku w Kórniku był często celem naszych spacerów w zimowe niedziele. W zamku znajdowało się polskie archiwum.

fot.: autor nieznany, 1939 r.

Zdjęcie nr 5 – Jezioro Kórnickie, widok od strony Prowentu w kierunku północnym (obecnie w stronę Hotelu Daglezja). Na pierwszym planie zdjęcia widoczny pomost z siecią rybacką (?).

Na odwrocie zdjęcia opis w języku niemieckim (tłum.): Zdjęcie jeziora. Pod lodem w wodzie leżą wraki dwóch zestrzelonych niemieckich samolotów.

fot.: autor nieznany, 1939 r.

Zdjęcie nr 6 – Plac Browarowy w Kórniku (za restauracją Biała Dama), widok z ulicy od strony domu Państwa Kerberów w kierunku jeziora. Jeszcze kilka lat temu stał tam stary dom (widoczny na zdjęciu), który został rozebrany w momencie przebudowy płyty rynku kórnickiego. W domu tym przed laty mieściła się mleczarnia Państwa Królikowskich.

Na odwrocie zdjęcia opis w języku niemieckim (tłum.): Śnieg i mróz tej zimy był bez końca – ale mimo tego było ładnie, co widać na zdjęciu z gospodarstwa w Kórniku.  

fot.: autor nieznany, 1939 r.

Kolejne dwa zdjęcie zostały zrobiony w okolicach ul. Dworcowej.

Zdjęcie nr 7 – fotografia zrobiona z miejsca, w którym obecnie stoi Hurtownia Kosmetyków Powąska. Na pierwszym planie dzieci zjeżdżają z górki, w tle ulica Dworcowa.

fot.: Stefan Nowak, ok. 1955 r.

Zdjęcie nr 8 – kulig za motocyklem wzdłuż ulicy Dworcowej. W tle Szkoła Podstawowa nr. 1 w Kórniku.

fot.: Stefan Nowak, ok. 1965 r.

Następne zdjęcie zostało zrobione przy ulicy Poznańskiej. Z prawej strony widoczne domy p. Kociałkowskich i p. Starostów. Jak widać na fotografii, zima tego roku była bardzo sroga.

fot.: z archiwum Państwa Podolaków, 4 marca 1964 r.

Fotografia poniżej prezentuje Kórnik w latach 70-tych. Na zdjęciu widoczne Kino Zorza oraz Kawiarnia p. Waszaków. Na chodniku ludzie czekają na autobus.

fot.: z archiwum p. Macieja Ellmanna

Zdjęcia poniżej zostały wykonane w latach 90-tych

fot.: autor nieznany, 1993 r.
fot.: autor nieznany, 1993 r.
fot.: autor nieznany, 1993 r.
fot.: autor nieznany, 1993 r.
fot.: autor nieznany, 1993 r.
fot.: autor nieznany, 1993 r.
fot.: autor nieznany, 1993 r.
fot.: autor nieznany, 1993 r.
fot.: autor nieznany, 1993 r.
fot.: autor nieznany, 1993 r.

Jeśli dysponują Państwo innymi zdjęciami zimowego Kórnika, proszę o kontakt.

Dodaj komentarz