ulica Dworcowa

Widok ulicy Dworcowej z 1961 roku. Elementem przyciągającym uwagę na zdjęciu są przepiękne lipy zasadzone około 1935 roku. W wątku dotyczącym domu przy ul. Dworcowej można zauważyć, jak wyglądały lipy od razu po zasadzeniu.

Lipy były przepiękne, stanowiły element krajobrazu ulicy Dworcowej. Latem można było się schować w ich cieniu, uciec przed wiosennym deszczem, posłuchać ptaków śpiewających w koronie drzew.

fot.: Eugeniusz Linette, 1961 r.

Poniżej kolejne zdjęcie (szczególnie bliskie mojemu sercu) wykonane 1 czerwca 1961 roku na ulicy Dworcowej na wysokości numeru 7 (nieco wyżej niż hurtownia Pana Powąski). Dziewczynki pozują do zdjęcia przed sypaniem kwiatów na uroczystości Bożego Ciała.

fot.: Stefn Nowak

Fotografia poniżej została zrobiona podczas jakiej uroczystości odbywającej się w naszym mieście. Patrząc na stan roślinności, nie wygląda mi to na pochód pierwszomajowy. Z drugiej strony nie może być jakoś szczególnie zimno, bo uczestnicy pochodu (głównie kobiety i dzieci) nie są szczególnie grubo ubrane.

fot.: autor nieznany / z kolekcji rodziny Walkowiak

Kolejne zdjęcie zrobione jest zimą, widok w kierunku miasta. Na drugim planie widoczne przepiękne drzewa.

fot.: Stefan Nowak

W drugiej połowie lat 70’tych lipy zostały wycięte. Z opinii, które udało mi się pozyskać wynika, iż zostały wycięte bez szczególnego powodu!

Dodaj komentarz