Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tytusa Działyńskiego w Kórniku

Budowę siedziby szkoły powszechnej (taką nazwę nosiła siedmioklasowa szkoła podstawową) rozpoczęto 18 kwietnia 1950 r. Jesienią 1950 r. zakończono pierwszy etap inwestycji na wysokości pierwszego piętra, rok później szkoła była ukończona aż do dachu.

Zdjęcie poniżej wykonane zostało 6 września 1951 roku. Na zdjęciu klasa piąta w rozmowie z przodownikami pracy.

fot:. autor nieznany

Prace budowlane bacznie obserwowała cała społeczność Kórnika, głównymi zainteresowanymi były oczywiście dzieci.

Na zdjęciu poniej szkoła podstawowa podczas budowy. Budynek z cegieł (brak tynku na ścianach), brak okien.

fot:. autor nieznany

Na zdjęciu poniżej, szkoła znajduje się w ostatnim stadium budowy, być może odbywają się już pierwsze zajęcia. Na hujanodze przed szkołą Pan Franciszek Nowak – organista w Kościele w Kórniku.

fot:. autor nieznany

Rok 1954 r. przyniósł szkole założenie sadu i ogrodu przyszkolnego. Na zdjęciu poniżej młodzież pracująca przy ziemniakach (widok od ulicy Staszica.)

fot:. autor nieznany

Zbiórka przed szkołą. Na zdjęciu widać wyraźnie piękne ściany z cegły (budynek doczekał się otynkowania dopiero w 1968/69 r.). Wg mnie budynek z cegły wyglądał dużo lepiej.

fot:. autor nieznany

Dorzucam jeszcze jedno zdjęcie z ceglanym budynkiem. 

źródło: fotopolska.eu

Uroczystość otwarcia szkoły 22 lipca 1953 r. rozpoczęła się na Placu Niepodległości. Zebrani przedstawiciele organizacji, zakładów pracy, nauczyciele i młodzież szkolna w pochodzie dotarli na ulicę Dworcową, przed nowy gmach. […] Część oficjalną zakończyło zwiedzenie szkoły. Na parterze budynku znalazły się klasy szkolne, świetlica, kuchnia, pokój nauczycielski, kancelaria, pokój kierownika, gabinet lekarski i szatnie. Na pierwszym piętrze usytuowane zostały: gabinet fizyczno – chemiczny, biblioteka, czytelnia, pokój biologiczny, pokój doświadczalny i hodowli, sklepik uczniowski oraz sala dla organizacji uczniowskich […]

fot:. autor nieznany

Rok 1976 przyniósł szkole nadanie imienia hrabiego Tytusa Działyńskiego. Podniosła uroczystość, która odbyła się 10 października zintegrowała wiele środowisk kórnickich (od Biblioteki Kórnickiej po Kórnickie Towarzystwo Kulturalne i pracowników szkoły i  osoby prywatne).

fot:. autor nieznany

W latach osiemdziesiątych dokonano rozbudowy szkoły. W 1986 r. oddano do użytku dobudowane skrzydło od ulicy Staszica z nowym pokojem nauczycielskim, kancelarią, gabinetem dyrektora i szatnia. Na piętrze powstały trzy klasy i mała salka gimnastyczna. Poniżej dobódówka w ostatnim etapie realizacji – widok od strony ulicy Staszica.

fot:. autor nieznany

3 Komentarzy

Dodaj komentarz