Zamek w Kórniku „w budowie”

Poniżej jedno z najstarszych zdjęć Kórnika, które udało mi się znaleźć. Zdjęcie pochodzi z około 1856 roku i nazwałem je „Zamek w budowie”.

Na fotografii widzimy Zamek w trakcie przebudowy prowadzonej przez Tytusa Działyńskiego w latach 1839–1861. Fotografia utrwaliła moment wznoszenia wieży (baszty), do pierwszego piętra. Pozostałej części jeszcze nie ma :).

źródło: BKPAN, sygnatura II 5926

Z innych ciekawych elementów, to widoczne ostatnie przęsło mostu w postaci kładki drewnianej bez poręczy. Przedsionek zamku, nazwany później Babińcem, pozbawiony jest okien, drzwi i dachu. Na moście ukazane co najmniej dwie osoby.

Przy przyczółku mostu, pod żeliwną figurą dzika, widoczne detale architektoniczne wykonane z piaskowca – relikty starszych faz zamku. Na bliższym planie droga – trakt publiczny z Kórnika do Bnina (obecna ul. Zamkowa). Przy drodze rosnące wierzby. Brzeg wyspy zamkowej pozbawiony roślinności.

Zdjęcie w większym formacie można pobrać tutaj (20 mb)

Prezentowane zdjęcie jest po delikatnym tuningu (oryginał jest wypłowiały). Fotka stanowi element większego zbioru dotyczącego Zamku, który pojawi się niedługo na profilu i stronie Kórnik – spacer w czasie.

Dodaj komentarz