Dom mieszczański ul. Słoneczna 7

Dom wybudowany został w połowie XIX w, jego ostatnim użytkownikiem był P. Sroczyński. Ściany budynku o konstrukcji słupowo – ramowej z wypełnieniem glinianym – czyli typowa lepianka.

fot.: autor nieznany, rok 1976.

W domu znajdowała się sień oraz dwa pomieszczenia: izba mieszkalna z jednym oknem (po lewej stronie od drzwi) oraz izba kuchenna z dwoma oknami, od wschodu i od zachodu (po prawej stronie od drzwi). Dodatkowo wewnątrz znajdowało się wejście do piwnicy. W pomieszczeniach posadzka ceglana, strop belkowy.

Budynek znajdował się na końcu ulicy Słonecznej (obecnie ul. Harcerska) w odległości około 40 m od jeziora. Widać go na zdjęciu poniżej – dom po lewej stronie, ustawiony szczytem do drogi.

Również Bolesław Promiński ujął dom wraz z przyległymi zabudowaniami na jednej ze swoich rycin (zobacz również http://www.kornik.info/stary-kornik-i-bnin/)

Obecna sytuacja na ulicy Harcerskiej wygląda następująco:

  • literką A oznaczyłem miejsce, w którym stał główny bohater dzisiejszego wpisu
  • literką B oznaczyłem dom widoczny na zdjęciu z lewej strony – obecnie częściowo przerobiony na garaż.

https://www.google.pl/maps/@52.2478849,17.0871277,3a,89.9y,154.3h,89.95t/data=!3m6!1e1!3m4!1s62aqxFDzUg7UFlE6bEu4tw!2e0!7i13312!8i6656

fot.: Google Maps

Inwentaryzacja domu wraz z oceną techniczną, przeprowadzona w roku 1976, wydała ocenę pozytywną dla budynku:

„Budynek zachowany w dobrym stanie […], drewno konstrukcji dachu zdrowe, pokrycie dachu wymienione. Znaczne ubytki w tynku w elewacjach […].”

Opinia ta stanowi potwierdzenie faktu, jak ciężkie były to czasy w Kórniku jeśli chodzi o dostępność mieszkań o czym pisałem przy okazji wpisu Osiedle Staszica http://www.kornik.info/osiedle-przy-ul-staszica/

Dodaj komentarz