Dom Młodej Polki w Bninie
W 1933 r. centrala wielkopolskiego Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej (później Związek Młodych Polek), której dyrektorem generalnym była śp. Zofia Ozdowska, kupiła do Fundacji Zakłady Kórnickie grunt pod budowę własnego domu organizacyjnego. Były to dwie parcele nad Jeziorem Bnińskim o łącznej powierzchni 4 hektarów i 16 arów. Natychmiast po zakupie przystąpiono do niwelacji terenu i budowy domu. Wykonawcą była firma budowlana Władysława Nawrockiego z Gostynia.
Dom został wybudowany na zalesionym wzniesieniu, niedaleko brzegów Jeziora Bnińskiego. Ma dwie kondygnacje i podpiwniczenie, na parterze utworzono jadalnię na 80 osób oraz salę wykładową, kancelarie, pokój kierowniczki domu, jej pomocnicy, pokój instruktorski, izbę chorych, kuchnię, spiżarnię i łazienki. Na piętrze w trzech dużych pokojach urządzono sypialnie (70 miejsc), umywalnię i kaplicę. Z powodu wysokich kosztów zrezygnowano z doprowadzenia linii energetycznej i telefonicznej.
W maju 1936 r. na terenie przyległym do domu zakończono budowę pływalni letniej, oraz boiska sportowego. Do wytyczenia kąpieliska wykorzystano naturalny spadek brzegu jeziora. Zamontowano pomost i oddzielono całość siatką metalową. Boisko sportowe obejmowało dwa place do gry w siatkówkę i jedne do gry w hazenę oraz bieżnię lekkoatletyczną.
Uroczyste otwarcie i poświęcenie Domu Młodej Polki w Bninie nastąpiło 5 lipca 1934 roku. Aktu poświęcenia dokonał Prymas Polski kardynał August Hlond. W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych, Rada Związku, delegacje młodzieży z pobliskich stowarzyszeń młodzieżowych.
Poniżej artykuł, który ukazał się prawdopodobnie w roku 1935 na temat Domu Młodej Polki. Zdjęcie znajdujące się na samym początku artykułu jest mniej więcej z tego miejsca
https://www.google.pl/maps/@52.222488,17.096947,3a,75y,104.08h,84.52t/data=!3m4!1e1!3m2!1sAfHLDAIoGE1q8wMvVzT8uQ!2e0
Poniżej rycina pochodząca z kartki pocztowej, umieszczona również w artykule.
Dom Młodej Polki w Bninie został 5 lutego 1935 roku kanonicznie erygowany jako zakład kościelny i otrzymał osobowość prawną. Nadany statut określał jego nazwę jako Dom Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej w Poznaniu.
Poniżej zdjęcie pochodzące z kartki pocztowej. Na odwrocie kartki napis: Nasz Biały Dom.
Kim były Młode Polki?
Młode Polki była to katolicka organizacja młodzieży żeńskiej, której przyparafialne koła nazywały się Stowarzyszenie Młode Polki. Było to stowarzyszenia religijne, charytatywne, kulturalno-oświatowe, społeczno-patriotyczne. W takie właśnie prace i przedsięwzięcia włączały się druhny. Młode Polki miały swój sztandar, odznakę, nosiły mundurki. Celem zakładu było urządzanie rekolekcji zamkniętych dla członkiń, prowadzenie kursów organizacyjnych, gospodarczych, zawodowych, sanitarnych i wychowania fizycznego, urządzanie kolonii letnich, a także wykonywanie prac związanych z naprawą i wytwarzaniem paramentów kościelnych, m.in. chorągwi.
Sędziwe uczestniczki Domu Młodej Polki w Bninie wspominają, iż „była to młodzież do tańca i do różańca”. Kultywowała tradycje ludowe prezentując je następnie podczas różnych pokazów. Dziewczęta grały w siatkówkę na boisku należącym do stowarzyszenia, zima zjeżdżały z górek za cmentarzem na półwyspie Szyja. Razem spędzały czas, kształtowały charaktery, zawiązywały wieloletnie przyjaźnie. Jedna z mieszkanek Kórnika wspomina kolejny, niezwykły pomysł, jakim był kurs świetliczanek. Uczestniczki przygotowywały się do roli animatorów kultury we własnych środowiskach. Dziewczęta przyjeżdżały z całej Wielkopolski.
Dzięki uprzejmości Pana Wojciecha Świejkowskiego poniżej prezentuje dwa zdjęcia Młodych Polek z Bnina.
Być może ktoś z Państwa rozpozna na zdjęciu swoją mamę, babcię lub prababcię?
Upamiętnieniem istnienia siedziby „Młodych Polek” jest tablica znajdująca się przy wejściu do budynku głównego, którą wmurowano w 1996 r.
W czasie II wojny światowej budynek zajmowali Niemcy i dobudowali trzy drewniane baraki, w których mieszkali młodzi chłopcy z Hitlerjugend.
W roku 1982 zmarła Zofia Ozdowska, założycielka Domu Młodej Polki w Bninie.
Biały budynek stoi do dziś nad Bnińskim jeziorem. Ciągle otacza go malowniczy park. Nadal słychać gwar młodych głosów. Młodzież przyjeżdża tu z całej Wielkopolski, by uczyć się życia w rodzinie. Nie jest to już jednak szkoła panien do wzięcia. Od 1951 roku w obiekcie mieści się dom dla dzieci, którym rodzice nie portafili niestety zapewnić odpowiedniej opieki.
Serdeczne podziękowania dla dyrektor Domu Dziecka w Bninie, Pani Doroty Pielichowskiej-Borysiewicz za współpracę przy tworzeniu artykułu.
źródła:
Tygodnik Poznański 16.09.2002
Z Dziejów Kórnika i Bnina
http://domdzieckabnin.powiat.poznan.pl
W Izbie Pamiątek Regionalnych dysponujemy innymi zdjęciami Młodych Polek oraz monograficznymi opracowaniami pt „Młode Polki” Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej w Wielkopolsce 1918-1939. autorstwa ks. Leszka Wilczyńskiego Toruń 2005 oraz „Sprawie Służ” Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży żeńskiej w Wielkopolsce Toruń 2012 tegoż autora. W Bibliotece UAM znajduje się komplet czasopisma KSMŻ pt.”Sprawie Służ” (Kazimierz Krawiarz)
Tutaj w Bninie była moja babcia Angelika Eleonora Plontke rocznik 1916,jej mama miała imię Elżbieta Plontke,babka została adoptowawana w 1924r,przez Stanisława Książkiewicza i szukam wiadomości na ten temat,obecnie jest tam Dom Dziecka,ul Błazejewska.