Głowiński Hotel / Restauracja Urbanowski

Budynek, w którym mieścił się Hotel Głowiński / Restauracja Urbanowski znajduje się w Kórniku przy ul. Poznańskiej 10 (wg obecnej numeracji).

Rycina poniżej pochodzi z kartki pocztowej wysłanej dnia 29.07.1909 roku. Z napisów na elewacji dowiadujemy się o hotelu/zajeździe znajdującym się w budynku. Nad rysunkiem napis J. Głowiński’s Hotel.

Po lewej i prawej stronie drzwi do hotelu (?) dwa szyldy z napisami, których treść można odczytać na zdjęciu poniżej. W prawej części budynku prawdopodobnie sklep – nad wejściem szyld reklamowy, okno wystawiennicze posiada charakterystyczną poręcz, często stosowaną w witrynach handlowych. Dodatkowy szyld informacyjny wystaje z prawego szczytu budynku – zakładam, że na tyłach Hotelu była prowadzona jeszcze inna działalność. Jest jeszcze jakiś element położony na drodze przed budynkiem, coś na kształt mostka, kładki położonej na bruk. Nie bardzo mogę rozszyfrować jaki był tego cel.

Zdjęcie poniżej pochodzi również z kartki pocztowej, wydanej w 1908 roku.

Fotografia wyjaśnia, jakie napisy znajdują się na szyldach przed wejściem do budynku. Można również odczytać napis umiejscowiony nad głównym wejściem – Jan Głowińki. Dodatkowo z lewej strony zdjęcia, obok drzewa, stoi jakiś słup – ciekawe jakie było jego zastosowanie, nie było wtedy w Kórniku jeszcze prądu ani telefonów. Być może jest to maszt do wciągnięcia flagi?

Nie udało mi się ustalić kto był właścicielem budynku, a kto dzierżawcą (Głowiński czy Urbanowski). Być moża obaj Panowie byli właścicielami budynku i wspólnie prowadzili przedwojenny hotel oraz restaurację?

Jan Głowiński był również wydawcą tej oraz innych kartek o Kórniku.

Wg mnie było tak: Głowiński był właścicielem budynku i prowadził hotel na pierwszym piętrze. Urbanowski był restauratorem i dzierżawił lokal od Głowińskiego; na parterze obsługiwał klientów hotelowych oraz pozostałych gości restauracji. Na tyłach budynku była natomiast pracownia/wydawnictwo kartek pocztowych Głowińskiego. Zagadką jest natomiast sklep w prawej części budynku.

Restauracja działała jeszcze w czasie II wojny (ponoć serwowano tam wyśmienite flaki), losy Hotelu nie są mi znane. Może ktoś z Państwa wie coś więcej na temat tego budynku? Mile widziane komentarze.

Zdjęcie budynku w stanie obecnym poniżej.

Google Maps http://bit.ly/2m2FUpQ

Z dawnych lat świetności pozostała chyba tylko poręcz na piętrze budynku.

1 Komentarz

Dodaj komentarz