Willa Antoni Ruczyński

Willa znajdująca się w Kórniku przy ulicy Poznańskiej 34, została wybudowana w latach 1910-1911. Architektem i budowniczym obiektu był Antoni Ruczyński, który w 1910r. uczestniczył również przy budowie nowego ratusza w Kórniku (nadzór) oraz probostwa w Bninie.

Poniżej zdjęcie z kartki pocztowej wydanej przez fotografa i wydawcę Leonarda Durczykiewicza.

Willa Antoni Ruszyński - obecnie Motel Nestor - Kórnik 1911 rok.
fot.: Leonard Durczykiewicz
Willa Antoni Ruszyński - obecnie Motel Nestor - Kórnik 1911 rok.
fot.: Leonard Durczykiewicz

Z lewej strony budynku widoczny dom Państwa Rakoniewskich, dom z prawej strony niestety już nie istnieje. Na piętrze nad głównym oknem jest jakiś symbol. Może to zestawienie liter AR (Antoni Ruczyński)?

Niestety nie jest znana dokładna historia budynku, jego właściciele, lokatorzy, przeznaczenie. Ruczyński do 1926 roku był dzierżawcą gospodarstwa w Celestynowie, zatem budynek prawdopodobnie nie był jego domem mieszkalnym. W latach 20/30’tych XX wieku dom ten zamieszkiwała Pani Dudek, która prowadziła gospodarstwo (hodowla bydła).

Poniżej zdjęcie wykonane 16.05.1937 roku. W tle widać willę Ruczyńskiego wraz z dobudowanym z prawej strony tarasem. Na pierwszym planie p. Rozalia Piasecka (położna izby porodowej w Kórniku) trzyma dziecko do chrztu.

fot.: autor nieznany

Po zakończeniu II wojny w budynku mieściło się przedszkole. Kolejno powstał tam ośrodek zdrowia, którego poświęcenie połączone zapewne z jego uruchomieniem odbyło się w 1946 roku.

fot.: autor nieznany

W 1987 roku z chwilą przeniesienia ośrodka zdrowia do nowego budynku, nieruchomość przy ul. Poznańskiej 34 popadła w niełaskę. Piękny secesyjny budynek stał się ruiną.

Poniżej zdjęcie budynku z końca funkcjonowania ośrodka zdrowia.

fot.: Kórniczanin, 1989 rok.

Poniżej zdjęcie wykonane krótko przed kapitalnym remontem.

fot.: autor nieznany

Z powodu braku funduszów władze gminne postanowiły sprzedać nieruchomość.

Dalsza historia budynku stanowić będzie osobne opracowanie.

Dodaj komentarz