Masarnia

Poniżej kilka fotografii nieistniającej już masarni, znajdującej się na Placu Niepodległości 2, naprzeciwko Kościoła pw. Wszystkich Świętych w Kórniku.

Dokładna data budowy budynku nie jest znana, prawdopodobnie była to pierwsza połowa XIX wieku. Początkowo był to dom mieszkalny podzielony prawdopodobnie na dwie lub trzy rodziny. Za domem w kierunku jeziora znajdowało się gospodarstwo. Nie dotarłem do informacji, kto był pierwszym właścicielem, wiadomo natomiast, że na początku XX wieku gospodarstwo należało do Górskich, kolejno zostało kupione przez Panią Sobczak. Następnymi właścicielami były rodziny Walerczyk, Drożak, Pelczyński.

Niestety ten fragment miasta nie był chyba szczególnie „fotogeniczny”, gdyż z czasów przedwojennych nie ma praktycznie żadnej fotografii. Może to też wynikać z faktu, że po drugiej stronie stał okazały Kościół i w tamtą stronę zwrócone były obiektywy aparatów.
Jedyne zdjęcie, które posiadam, pochodzi z czasów II wojny. Widać na nim fragment domu razem z wejściem.

fot.: autor nieznany

W trakcie II wojny Niemcy przebudowali dom na masarnię. Po zakończeniu wojny działalność ta była dalej prowadzona przez Panów Drożaka i Pelczyńskiego, którzy obok masarni prowadzili również sklep mięsny. Następnie całość została przejęta przez Gminną Spółdzielnię, która kontynuowała pracę masarni.

Poniżej kilka fotografii masarni, ułożonych chronologicznie wg daty powstania.

fot.: Eugeniusz Linette, rok 1961
fot.: autor nieznany
fot.: autor nieznany
fot.: autor nieznany

Poniżej zdjęcie z wnętrza masarni. Kierownikiem był wówczas Pan Walery Jachnik (na pierwszym planie zdjęcia).

fot.: autor nieznany
fot.: autor nieznany

Kolejne fotografie pochodzą z lat 90’tych

fot.: autor nieznany
fot.: Michał Sobkowiak

Po zakończeniu działalności prowadzonej przez GS, budynek popadał w ruinę. W latach 2006/2007 budynek został rozebrany.

fot.: z archiwum rodzinnego Państwa Podolaków.

1 Komentarzy

Dodaj komentarz