Kórnickie planty

Prezentuje Państwu kilka zdjęć kórnickich plant. Nie znam dokładnych dat wykonania wszystkich zdjęć; na podstawie własnej oceny ułożyłem zdjęcia w kolejności od najstarszych do najnowszych.

Najstarszy widok kórnickich plant znajduje się we wpisie Max Oelsner. Widoczny jest tam jednak tylko fragment plant, dlatego nie zamieszczam zdjęcia w tym wpisie.

fot.: autor nieznany

Pierwsze zdjęcie a raczej ilustracja prezentuje kórnickie planty sprzed 1909 roku (na obrazie widać stary ratusz, który uległ spaleniu w 1909 roku).

Zdjęcie zostało wykonane przed II wojną. Dowodem jest m.in. sklep Pana Mieczysława Pudelskiego (przy prawej krawędzi zdjęcia), który istniał aż do rozpoczęcia wojny. Był to skład żelaza (łańcuchy do krów, wiadra, narzędzia rolnicze, itd.).

fot.: autor nieznany / podziękowania dla Pani Kazimiery Nowak za konsultacje dotyczące tej fotografii.

Zdjęcie poniżej zostało wykonane prawdopodobnie w trakcie II wojny. Dowodem są słupy telefoniczne, widoczne również na tym zdjęciu oraz podpis Burgstadt, czyli dawna nazwa miejscowości Kórnik używana przez Niemców.

fot.: autor nieznany / podziękowania dla Marcina Żaka za udostępnienie fotografii

Zdjęcie powyżej wykonane zostało w 1961 roku podczas dokumentacji fotograficznej miasta.

fot.: Eugeniusz Linette, 1961 r.

Dwie fotografie zamieszczone poniżej pochodzą prawdopodobnie z końcówki lat 60-tych.

fot.: autor nieznany
fot.: autor nieznany

Kolorowe dwa zdjęcia zamieszczone poniżej pochodzą z roku 1993/1994.

fot.: autor nieznany
fot.: autor nieznany

Zdjęcie powyżej pochodzi z 2010 roku. Jest to chyba ostatnia forma kórnickich plant (przepraszam za złą jakość zdjęcia, tylko takie posiadam).

fot.: autor nieznany

Kórnickie planty przez ostatnie 100 lat przeszły wiele modyfikacji. Jak widać na zdjęciach były one jednak zawsze miejscem odpoczynku, spotkań, schronienia przed słońcem. Stanowiły płuca naszego miasta.

Obecnie planty to duży plac budowy. Mam jednak nadzieję, że na nowym kórnickim rynku znajdzie się miejsce aby zatrzymać się na moment, usiąść i pooddychać kórnickim powietrzem.

3 Komentarzy

Dodaj komentarz