Prezentuje Państwu kilka zdjęć kórnickich plant. Nie znam dokładnych dat wykonania wszystkich zdjęć; na podstawie własnej oceny ułożyłem zdjęcia w kolejności od najstarszych do najnowszych.
Najstarszy widok kórnickich plant znajduje się we wpisie Max Oelsner. Widoczny jest tam jednak tylko fragment plant, dlatego nie zamieszczam zdjęcia w tym wpisie.
Pierwsze zdjęcie a raczej ilustracja prezentuje kórnickie planty sprzed 1909 roku (na obrazie widać stary ratusz, który uległ spaleniu w 1909 roku).
Zdjęcie zostało wykonane przed II wojną. Dowodem jest m.in. sklep Pana Mieczysława Pudelskiego (przy prawej krawędzi zdjęcia), który istniał aż do rozpoczęcia wojny. Był to skład żelaza (łańcuchy do krów, wiadra, narzędzia rolnicze, itd.).
Zdjęcie poniżej zostało wykonane prawdopodobnie w trakcie II wojny. Dowodem są słupy telefoniczne, widoczne również na tym zdjęciu oraz podpis Burgstadt, czyli dawna nazwa miejscowości Kórnik używana przez Niemców.
Zdjęcie powyżej wykonane zostało w 1961 roku podczas dokumentacji fotograficznej miasta.
Dwie fotografie zamieszczone poniżej pochodzą prawdopodobnie z końcówki lat 60-tych.
Kolorowe dwa zdjęcia zamieszczone poniżej pochodzą z roku 1993/1994.
Zdjęcie powyżej pochodzi z 2010 roku. Jest to chyba ostatnia forma kórnickich plant (przepraszam za złą jakość zdjęcia, tylko takie posiadam).
Kórnickie planty przez ostatnie 100 lat przeszły wiele modyfikacji. Jak widać na zdjęciach były one jednak zawsze miejscem odpoczynku, spotkań, schronienia przed słońcem. Stanowiły płuca naszego miasta.
Obecnie planty to duży plac budowy. Mam jednak nadzieję, że na nowym kórnickim rynku znajdzie się miejsce aby zatrzymać się na moment, usiąść i pooddychać kórnickim powietrzem.
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności
W latach 80-tych XXw była też stacja paliw CPN, może ktoś posiada zdjęcie z tamtego okresu?
Co ciekawe stacja (nieco mniejsza, bo samotny jeden dystrybutorek) wcześniej była w innym miejscu…
Tą stara stację widać na drugim zdjęciu