Koło Śpiewackie Polskie w Kórniku

Koło Śpiewackie zarejestrowano dnia 3 lipca 1905 roku. Inicjatorem Koła Śpiewackiego oraz jego długoletnim prezesem był zegarmistrz-jubiler Michał Mittek. Próby chóru odbywały się dwa razy w tygodniu w sali Leonarda Ellmana. Rozpoczynały się o 20-tej i trwały 2 godziny. Po I wojnie korzystano także z salki przy Szkole Pracy Domowej Kobiet lub z sali u Dera, mieszczącej się przy Domu Przemysłowców należącym do Majętności Kórnickiej. Jak wynika z nazwy chóru, śpiewano wyłącznie polskie pieśni. Repertuar chóru oprócz pieśni kościelnych prezentowanych z okazji świąt i uroczystości kościelnych obejmował także pieśni patriotyczne.

Poniżej zdjęcie chóru z 1912 roku wykonane w okolicy Zamku Kórnickiego (w tle po lewej stronie widać zamkowy babiniec).

Serdeczne podziękowania dla Łukasza Grzegorowskiego za udostępnienie fotografii.

Koło Śpiewackie działało w oparciu o swego rodzaju statut a dokładnie o „Ustawy Koła śpiewackiego polskiego w Kórniku”. Poniżej pierwsza i druga strona Ustawy. Cały dokument do pobrania w pliku PDF (link dostępny pod zdjęciem).

Ustawy Koła śpiewackiego polskiego w Kórniku – plik do pobrania

Serdeczne podziękowania dla chóru Castellum Cantans za udostępnienie Ustawy

W 1920 roku z okazji swojego 15 lecia Koło otrzymało sztandar. Sztandar ten przetrwał wojnę i obecnie znajduje się w kolegiacie kórnickiej.

Dyrygentem od roku 1923 był Feliks Pasikowski. Na II Okręgowym Zjeździe Śpiewackim w Środzie Wlkp, 8 sierpnia 1926 r. chór kórnicki zdobył I miejsce. Dyrygent średzki stwierdzi, że „został pokonany przez smarkacza z chórem kórnickim”. Feliks Pasikowski miał wtedy zaledwie 24 lata. Był on właścicielem zakładu fotograficznego, który mieścił się w hotelu „Pod Orłem”, obecnie ul. Poznańska 57. Jemu zawdzięczamy liczne zdjęcia z występów teatralnych organizowanych przez chór.

Koło Śpiewackie zostało rozwiązane w 1930 roku. Sztandar, tradycje oraz część członków przejął Chór kościelny pod wezwaniem św. Cecylii w Kórniku.

źródło tekstu: Kórniczanin 1991

Dodaj komentarz