Hotel Victoria Wincentego Flensa w Bninie

Hotel Victoria Wincentego Flensa w Bninie znajdował się na narożniku obecnej ulicy Armii Krajowej i Rynku. Niestety nie udało mi się ustalić, od kiedy istniał hotel, jednak pojawia się on na kartkach pocztowych, których datowanie wskazuje na rok 1900.

Poniżej grafiki przedstawiające Hotel z kartek pocztowych z początku wieku XX.

rys.: autor nieznany
rys.: autor nieznany

Zdjęcie poniżej pochodzi z roku 1961. Hotelu w budynku już dawno nie ma, pojawia się natomiast witryna wystawiennicza, a na narożniku budynku (wbudowane w dach) coś na kształt kapliczki.

fot.: Eugeniusz Linette, 1961 r.

Kolejne zdjęcia zostały wykonane w 1995 roku. W dawnym hotelu mieścił się wówczas oddział Banku Spółdzielczego w Kórniku. Sam budynek jest już w bardzo kiepskim stanie.

fot.: autor nieznany

Na narożniku budunku widnieje replika żeliwnego wieszaka do lampy gazowej wykonana przez Kórnickie Towarzystwo Kulturalne. Więcej na temat wieszaków we wpisie o Kórnickiej Gazowni. Intryguje mnie „kapliczka” na narożniku budynku oraz jakby jakieś drzwi drewniane do środka domu. Czy ktoś wie coś więcej na ten temat?

fot.: autor nieznany

Na szczytowej ścianie dawnego hotelu widoczny ślad po sąsiednim domu, widocznym jeszcze na zdjęciu z 1961 roku.

fot.: autor nieznany
fot.: autor nieznany

Dzisiaj pozostało tylko wspomnienie po dawnym Hotelu. Nowy budynek stojący obecnie na tym miejscu jest dużo większy, masywny. Nie ma już witrynki, nie ma wieszaka do lampy gazowej, zniknęła też kapliczka narożnikowa. Jest za to sklep Żabka.

fot.: Jakub Mąderek

Dodaj komentarz