Zakład obuwniczy znany chyba każdemu mieszkańcowi Kórnika. Nie każdy jednak wie, że w 1912 roku zakład mieścił się po drugiej stronie ulicy.
Firmę szewską Grzegorowskich założył Walenty Grzegorowski (1868- 1910), który w 1908 roku otworzył warsztat i skład obuwia przy ul. Podgórnej, później Półwiejskiej 3 w Poznaniu. Po kilku latach przeniósł firmę do Kórnika, do kamienicy pod adresem Rynek 14. Po śmierci Walentego, jego żona Józefa z Flensów (1875- 1954 – krewna ostatniego burmistrza Bnina) nadal prowadziła warsztat i sklep, zdobyła uprawnienia mistrzowskie i szkoliła uczniów, co w tamtych bardzo patriarchalnych czasach było ewenementem.
Poniżej zdjęcie z 1912 roku. Jeśli zastanawiają się Państwo, gdzie to dokładnie było, zapraszam do kliknięcia tutaj. Swoją drogą, budynek niewiele się zmienił na przestrzeni 100 lat : ) Obok zakładu W. Grzegorowski, znajduje się sklep „Rzeźnictwo W. Głowiński”.
Kolejne zdjęcie wykonane prawdopodobnie w tych samych latach, na zdjęciu widzimy nowy szyld umieszczony nad bramą Molkerei Mleczarnia.
Około 1914 roku Józefa Grzegorowska przeniosła firmę do kamienicy obok dotychczasowej siedziby, należącej do pana Jana Jachnika. Wśród uczniów i czeladników szkolonych przez Józefę, doświadczenie w zawodzie zdobył jej syn Klemens (1906 – 1950). Po uzyskaniu uprawnień mistrzowskich (na egzaminie matka dała mu niższą ocenę od pozostałych egzaminatorów), w 1931 roku Klemens Grzegorowski przejął rodzinny interes i przeniósł sklep i zakład do domu kupionego od zegarmistrza Michała Mitke, pod adres Rynek 159 (obecnie Pl. Niepodległości 39).
Poniżej zdjęcie zakładu, na odwrocie zdjęcia widnieje data 1937 r. Przed zakładem jest wykopana dziura, prawdopodobnie sadzone jest drzewo.
Na drzwiach zakładu wisi plakat reklamujący gumy do obcasów Krakowskiej Fabryki Gumy Berson Kauczuk (centrala firmy znajdowała się przy ul. Straszewskiego 2). Guma ta opatentowana została w 1912 r.
Poniżej zdjęcie z wnętrza zakładu obuwniczego Państwa Grzegorowskich.
Na odwrocie zdjęcia można przeczytać kto znajduje się na zdjęciu:
Klemens Grzegorowski
Józefa Grzegorowska
Józef Grzegorowski
Michał Górny
Felek
Składam serdeczne podziękowania dla rodziny Grzegorowskich za udostępnienie zdjęć oraz przytoczenie ciekawej historii Zakładu obuwniczego.
Ciekawe czy numeracja po tej stronie była taka sama. Jeśli tak, to najpierw szewstwo było pod numerem 13, a potem pod numerem 14 w Rynku u Jana Jachnika ( dzisiaj Plac Niepodległości 14 )
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności
Ciekawe czy numeracja po tej stronie była taka sama. Jeśli tak, to najpierw szewstwo było pod numerem 13, a potem pod numerem 14 w Rynku u Jana Jachnika ( dzisiaj Plac Niepodległości 14 )