Mleczarnia Kórnicka

Budynek, w którym mieściła się Mleczarnia Kórnicka został wybudowany przez Oscara Mayera około 1930 roku. Inwestycja zlokalizowana została przy ul. Poznańskiej w przemysłowej części miasta, nieopodal Gazowni oraz Tartaku. Dom był podzielony na część produkcyjną (parter oraz przyległe zabudowania) oraz część biurowo-mieszkalną (piętro i poddasze).

fot.: ze zbiorów Haliny Budy i Seweryna Skrzypczaka

Mleczarnia pozyskiwała mleko od lokalnych gospodarzy. Zajmowała się butelkowaniem mleka, produkcją masła, serów oraz innych przetworów mlecznych.

Na zdjęciu poniżej Oscar Mayer oraz Wojciech Skrzypczak przy samochodzie z transportem mleka do mleczarni.

Produkty wytworzone w Mleczarni dystrybuowane było do sklepów znajdujących się w Kórniku, m.in. do sklepu Zgoda znajdującego się w Ratuszu w Kórniku (widoczny na zdjęciu we wpisie dotyczącym Jarmarku). W przetwory mleczne można było się również zaopatrzyć kupując bezpośrednio od producenta – po Kórniku i Bninie codziennie maszerował koń z przyczepioną powózką, z której sprzedawano nabiał.

Po rozpoczęciu II wojny, Oscar Mayer został burmistrzem Kórnika. Jego mleczarnia działała dalej, zmieniła się natomiast powózka do rozwożenia produktów.

Losy mleczarni powojennej stanowić będą osobne opracowanie.

Przez kilka ostatnich lat mleczarnia wraz z przyległym terenem była wystawiona na sprzedaż. Budynek zakupił jeden z kórnickich inwestorów mieszkaniowych.

Serdeczne podziękowania dla Marcina Urbaniaka za zdjęcia starej Mleczarni.

Dodaj komentarz