Feliks Nowaczyk – Bławaty

Feliks Nowaczyk prowadził swój sklep przy Placu Niepodległości 33 w KórnikuW sklepie można było zaopatrzyć się w materiały krawieckie: nici, płótna, materiały i tkaniny, igły do szydełkowania oraz maszyny, itd. Asortyment sklepu odpowiadał krawieckiemu wykształceniu Pana Feliksa.

fot. autor nieznany, rok około 1930

Dom należał do Państwa Garstkiewiczów (przed domem na krześle siedzi Pani Maryanna Garstkiewicz – teściowa Pana Feliksa Nowaczyka). Żoną Feliksa Nowaczyka była córka Państwa Garstkiewiczów –  Leonora. Państwo Nowaczykowie zostali uwidocznieni na zdjęciu przedstawionym we wpisie Bal Kupców w Kórniku

fot. autor nieznany, rok około 1930

Sklep Feliksa Nowaczyka działał jeszcze przez kilka lat po zakończeniu wojny, później zakład zamieniono na mieszkanie. Handlowy charakter tego miejsca powrócił w latach 90-tych za sprawą Pani Tomaszewskiej, która otwarła w tym miejscu butik „Pod Papugami”, następnie powstał sklep obuwniczy, który istnieje do dziś.

Po prawej stronie bramy głównej znajdował się zakład zegarmistrzowski Pana Wincentego Garstkiewicza – brata Leonory Nowaczyk. Kolejno w miejscu tym, aż do rozpoczęcia II wojny, znajdowała się drogeria Pana Mariana Antkowiaka, po wojnie natomiast zakład szewski Pana Seweryna Kociałkowskiego. Następnie wejście do budynku od strony Placu Niepodległości zostało zamurowane i powstało tam mieszkanie, w którym mieszkał Pan Michalkiewicz wraz z rodziną. W roku 2009 w miejscu tym wybito ponownie wejście i powstał Zakład Jubilerski Krzysztofa Buszkiewicza.

Feliks Nowaczyk zmarł w 1963 roku, spoczywa na cmentarzy parafialnym w Kórniku http://wskornik.cal.pl/wyszukiwarka.php?s=6&r=21&m=22

Dom, o którym mowa we wpisie widoczny jest również na zdjęciu we wpisie Max Oelsner

Serdeczne podziękowania dla Krzysztofa Buszkiewicza za udostępnienie fotografii
Serdeczne podziękowania dla Pani Anny Nowaczyk za konsultacje w sprawie fotografii

Dodaj komentarz