ul. Wojska Polskiego

Zdjęcia ulicy Wojska Polskiego z 1961 roku. Zabudowa ulicy nie uległa większym zmianom przez ostatnie 50 lat. Obecny widok dostępny tutaj

fot.: Eugeniusz Linette, 1961 r.

W tle zdjęcia po prawej stronie widać budynek obecnej poczty (zbudowany w 1910 roku). Bezpośrednio przy nim znajduje się maszt (prawdopodobnie do wieszania flagi). Za lub przed masztem znajduje się pompa.

Na budynkach znajdujących się po prawej stronie widnieje szyld, nie mogę go jednak rozszyfrować. Czy ktoś z Państwa wie/pamięta jaki napis znajdował się na tablicy?

Zdjęcie poniżej pochodzi również z 1961 roku. Ujęcie zrobione mniej więcej z tego miejsca. Pomimo, że nie ma większych zmian w krajobrazie, to i tak wszystko wygląda inaczej. W tle zdjęcia Plac Powstańców Wielkopolskich.

fot.: Eugeniusz Linette, 1961 r.

Poniżej ciekawe zdjęcie domu znajdującego się na narożniku ul. Wojska Polskiego oraz ul. Szarych Szeregów (mniej więcej na wprost budynku, w którym obecnie mieszkają Państwo Wojciechowscy). Był to dom Pana Zawitaja. Zdjęcie zostało wykonane w lipcu 1951 r. 

fot.:. Józefa Orańska / Zbiory Biblioteki Kórnickiej, sygn. I 715

Autorka zdjęcia – Józefa z Sadurskich Orańska (1896–1955) była pierwszym kustoszem Muzeum Kórnickiego, inwentaryzowała i fotografowała zabytki architektury w Kórniku. Dzięki jej inicjatywie zrekonstruowano zrujnowany budynek tzw. starej poczty przy dzisiejszym placu Powstańców Wielkopolskich.

Dla lepszej orientacji wklejam link do Google Maps. Budynek ze zdjęcia powyżej można również dostrzec na zdjęciu we wpisie pt. ul. Kuśnierska.

Kolejne zdjęcie z wylotu ul. Wojska Polskiego na ulicę Średzką. Najciekawsze na zdjęciu jest ogrodzenie z prawej strony z osadzonymi na słupkach pierścieniami do uwiązania „kobył u płota”.

fot.: autor nieznany

Jeszcze jedno zdjęcie ulicy zrobione mniej więcej w jej połowie.

fot.: autor nieznany

W tle widoczny dom, przyklejony do budynku Poczty. Poniżej jego zdjęcie z dawnych lat.

fot.: autor nieznany

Dodaj komentarz