ul. Poprzeczna

Ulica Poprzeczna jest jedną z najstarszych ulic w naszym mieście, przed laty prawdopodobnie nosiła nazwę „ulica Miejska”. Ulica stanowiła zakończenie zabudowy owalnicowej miasta Kórnika. Poniżej najstarszy zachowany plan miasta Kórnika z 1794 roku z zaznaczona ulicą Poprzeczną.

źródło: H. Munch: Geneza rozplanowania miasta

U zbiegu ulicy Poprzecznej i ulicy Poznańskiej stała kiedyś Brama Poznańska uwidoczniona na szkicu z 1795 roku (charakterystyczny „grzybek” przy lewej krawędzi zdjęcia).

źródło: Historisch-statistich-topographische Beschreibung von Sudpreussen, Zbiory Biblioteki Kórnickiej

Najciekawsze zdjęcie ulicy Poprzecznej zostało wykonane prawdopodobnie w latach 30-tych XX wieku. Wiele budynków ujętych na fotografii już nie istnieje.

fot.: R.S. Ulatowski. Widok ulicy poprzecznej od strony ul. Plac Powstańców Wielkopolskich.

Poniżej podobne zdjęcie, ale pochodzące już z lat późniejszych.

Kolejne, równie ciekawe zdjecie zrobionie zostało mniej wicej w połowie ulicy Poprzecznej i w odwrotnym kierunku do zdjęcia powyżej. Dokładnej daty wykonania tej fotografii nie znam, jednak na odwrocie odbitki widnieje napis: Początek XX wieku.

fot.: autor nieznany

Na fotografii powyżej na drugim planie widać również dom, przed którym stoi chłopiec lub bardzo mały człowiek, a obok niego ławeczka. Dokładne zdjęcie domu poniżej. Nie znam daty fotografii ale sądzę, że może to być końcówka XIX w. Dom mieścił się pod adresem Poprzeczna 48 (obecnie poprzeczna 8).

fot.: autor nieznany

Poniżej jeszcze jedno zdjęcie tego samego domu z 1968 roku z porównaniem do dzisiejszego widoku.

fot.: autor nieznany

Następny widok ulicy Poprzecznej pochodzi z 1936 roku. Jest to litografia wykonana przez Feliksa Worsztynowicza. Można przyjąć, że rysownik stał na zbiegu ulic Poprzecznej i Poznańskiej.

 źródło: Biblioteka Kórnicka PAN

Na litografii domy od lewej: Staszewskich, Marciniaków, Kukwisz, Regulskich.

Z domów widocznych na rycinie powyżej przetrwał w stanie praktycznie niezmienionym tylko budynek najwyższy. Budynek w lewej części zdjęcia został zmodyfikowany, natomiast dwa domy z prawej strony zdjęcia już nie istnieją.

źródło: Biblioteka Kórnicka PAN

Kolejne zdjęcia pochodzą z 1961 roku.

fot.: Eugeniusz Linette, 1961 r.
fot.: Eugeniusz Linette, 1961 r.
fot.: Eugeniusz Linette, 1961 r.

Na zdjęciu powyżej widać również fragment ulicy Poznańskiej (m.in trzy nieistniejące już domy po lewej stronie ulicy).

fot.: Eugeniusz Linette, 1961 r.

Fotografia poniżej została wykonana w 1966 roku. Na zdjęciu widać dom ustawiony szczytem do ulicy, który znajdował się pod adresem ul. Poprzeczna 5. Budynek został rozebrany w 1969 roku.

fot.: Jerzy Fogel

Kolejne zdjęcie pochodzi z lat 90-tych. Jak widać na zdjęciu, zabudowa ulicy uległa znacznej przemianie – inne domy, chodniki, w tle wyrósł blok z Placu Powstańców.

fot.: ze zbiorów Pani Geni Michalak

Poniżej zdjęcia ulicy z 2015 roku.

fot.: Jakub Mąderek
fot.: Jakub Mąderek

Oczywistym jest, że czasy są inne, potrzeby ludzi również się zmieniają. Osobiście uważam jednak, że obecna ulica Poprzeczna to jakaś architektoniczna pomyłka!

2 Komentarzy

  1. Kiedy spogląda się na współczesne ulice i osiedla jedno rzuca się w oczy – urbanistyczny nieład. Szkoda, że obok niskich domów jednorodzinnych powstają wysokie szeregowce czy bloki itp.

  2. Kiedy spogląda się na współczesne ulice i osiedla jedno rzuca się w oczy – urbanistyczny nieład. Szkoda, że obok niskich domów jednorodzinnych powstają wysokie szeregowce czy bloki itp.

Dodaj komentarz