Skwer im. Władysława hr. Zamoyskiego

O placyku, który znajduje się u zbiegu ulic Poznańskiej i Poprzecznej wiemy niewiele. 

W dawnych czasach plac ten był „początkiem miasta” gdyż znajdował się zaraz za Bramą Poznańską, którą możemy podziwiać na panoramiekońca XVIII wieku (numer 4).

Panorama Kórnika z 1798 roku z widoczną Bramą Poznańską
wg A. Sadebeck, Historisch-statistich-topographische Beschreibung von Sudpreussen, Zbiory Biblioteki Kórnickiej
Panorama Kórnika z 1798 roku - widok na Bramę Poznańską
Brama Poznańska

Więcej na temat Bramy Poznańskiej i Bnińskiej w osobnym artykule.

Na „Genezie rozplanowania miasta” z 1794 roku widzimy, że przed rozwidleniem ulic (dzisiejsza Poznańska i Poprzeczna) już wówczas znajdował się niewielki placyk. Miał nieco odmienny kształt niż ten, który znamy dzisiaj.

H. Munch - Geneza rozplanowania miasta

Kolejną informację na temat „Skweru” znalazłem w Regulaminie Targów Wielkich (Jarmarków) dla Kórnika z 1930 roku. Wynika z niego, że było tam targowisko, na którym sprzedawano świnie, kozy i owce.

H. Munch - Geneza rozplanowania miasta

Jest również niesamowite zdjęcie wykonane z okazji jakiejś uroczystości, być może z przygotowań do Procesji Bożego Ciała w 1937 roku. Fotografia została wykonana z okna pierwszego piętra domu Państwa Starostów na ulicy Poznańskiej.

Zdjęcie na dawny plac targowy Kórnik
fot.: autor nieznany

Poniżej porównanie dla łatwiejszej orientacji.

Porównanie zdjęć - Skwer Władysława Zamoyskiego
fot.: autor nieznany

Na kolejnym zdjęciu z 1961 roku przyszły Skwer im. Władysława hrabiego Zamoyskiego przybiera już swój ostateczny kształt, który przetrwał do dziś.

fot.: Eugeniusz Linette, 1961 r.

Następnie przenosimy się do 2011 roku, kiedy to samochód Google Maps po raz pierwszy przejechał ulicami Kórnika. Skwer jest już gęsto zazieleniony – rosną na nim drzewa, pojawiła się również alejka z ławkami.

W październiku 2014 roku, z inicjatywy Społecznego Komitetu, na placu stanął pomnik Władysława hrabiego Zamoyskiego, a samo miejsce oficjalnie przyjęło nazwę „Skwer im. Władysława hr. Zamoyskiego”

Skwer im. Władysława hr. Zamoyskiego w Kórniku
fot. Jakub Mąderek
Pomnik Władysława hr. Zamoyskiego w Kórniku
fot. Jakub Mąderek

Więcej na temat inicjatywy oraz budowy Pomnika w osobnym wpisie.

„Skwer im. Władysława hr. Zamoyskiego, tak jak przed laty witał przyjezdnych wjeżdżających do miasta, dziś nadal pełni symboliczną funkcję, przypominając o historycznym wstępie do Kórnika. Teraz stoi tu hrabia Zamoyski – ostatni właściciel tego miasta. Skwer ten stał się przestrzenią łączącą przeszłość z teraźniejszością, oddając hołd osobie, która odcisnęła niezatarte piętno na lokalnej historii. Spacerując po nim, możemy poczuć ducha dawnego Kórnika i z dumą pielęgnować jego dziedzictwo.

Dodaj komentarz