Urząd Pocztowy w Kórniku

W XVII w. funkcję poczty (zajazdu pocztowego) pełnił budynek znajdujący się na Placu Powstańców Wielkopolskich (tzw. Stara Poczta), przy trakcie biegnącym w kierunku Kostrzyna i dalej do Gniezna.

Poniżej zdjęcie „Starej Poczty” (budynek z lewej strony fotografii).

fot: autor nieznany

Funkcję tej poczty na początku XX wieku przejął Urząd Pocztowy, mieszczący się w budynku przy ulicy Poznańskiej 83 (obecnie 57) należący do Ernsta Krigera. Oprócz poczty w budynku znajdowała się także restauracja z hotelem oraz stacja benzynowa.

Poniżej zdjęcie budynku Ernsta Krigera pochodzące z kartki pocztowej.

fot.: autor nieznany, rok około 1910

Następnie Urząd Pocztowy- Telegraficzny przeniesiono do budynku przy ul. Wojska Polskiego, wybudowanego przez Niemców i oddanego do użytku 1 lipca 1909 roku. Właścicielem budynku był Niemiec Fritx Lücke, zamieszkały w Szczecinku. Poczta funkcjonowała wtedy pod nazwą Kaiserliches Postmant, czyli Cesarski Urząd Pocztowy.

Poniżej zdjęcie budynku poczty z 1912 roku pochodzące z kartki pocztowej.

fot.: St. Szymański

Na szczycie budynku widoczne godło Cesarstwa Niemieckiego

Poniżej kolejne zdjęcie Poczty, widok z ulicy Pocztowej.

Do czasu oficjalnego przejęcia poczty przez Polaków , które nastąpiło 1 października 1920 roku, listy stemplowano niemiecką nazwą Kurnik.

Kolejno Urząd Pocztowo-Telegraficzny w Kórniku otrzymał nową pieczęć i został zaliczony do III klasy – podlegały mu agencje pocztowe w Bninie i Świątnikach nad Wartą. Pracowało w nim czterech urzędników, sześciu pracowników w służbie niższej i jeden monter. Funkcjonowała tam 50-klapkowa centrala telefoniczna oraz aparat telegraficzny Morse’a. W budynku znajdowała się jedna rozmównica publiczna i dwa aparaty służbowe. W 1921 r. w Kórniku było 47 abonentów telefonicznych a w 1939 było ich 56. W czasie wojny poczta była pod kontrolą władz okupacyjnych i obowiązywała powszechna cenzura. Po wojnie poczta funkcjonowała jako kontynuacja przedwojennego urzędu.

Poniżej zdjęcie poczty z lat 90-tych.

Pojawienie się poczty elektronicznej doprowadziło do ograniczenia ilości listów, kartek pocztowych i listów poleconych. Zwiększyło się natomiast zainteresowanie zakupami internetowymi, które ma wpływ na liczbę przesyłek realizowanych przez kórnicką pocztę.

Poniżej zdjęcia kórnickiej poczty z roku 2016.

fot.: JM
fot.: JM

źródło:
– Leksykon krajoznawczy Gminy Kórnik
– Z dziejów Kórnika i Bnina

Dodaj komentarz