Gdzie jest trzeci król?

Gang międzynarodowych przestępców próbujący ukraść cenny obraz, ścigający ich Interpol i polska milicja – tymi wydarzeniami ponad 40 lat temu żył Kórnik. W mieście kręcono sceny do filmu „Gdzie jest trzeci król”.

Filmowcy pojawili się w Kórniku wiosną 1966 roku. Realizatorzy wybrali to niewielkie podpoznańskie miasteczko, ponieważ sale i ekspozycja tamtejszego muzeum doskonale odpowiadały charakterowi scenariusza. Ten zakładał, że we wnętrzach kórnickiego zamku znajduje się cenny obraz, którym interesuje się Grubber – boss międzynarodowej szajki złodziei sztuki. Aby zapobiec kradzieży, do muzeum incognito wysłana zostaje para funkcjonariuszy z Komendy Głównej MO, których zadaniem jest zamiana oryginału na kopię.

Jak donosił „Głos Wielkopolski”, aktorzy w kontaktach z kórniczanami byli bezpośredni, a w relacjach dominowała szczera serdeczność. Dzieci zbierały w notesach dedykacje i autografy, nie brakowało też pozowania do wspólnych zdjęć.

„Walory filmu w znacznym stopniu podnoszą dobra obsada aktorska, piękny park i wnętrza kórnickiego zamku. (…) Gra aktorów, nocna pora akcji, wizja duchów w tajemniczym zamku, są dodatkową wartością i atrakcją filmu, który stwarza wiele emocji” – chwalił produkcję Stefan Nowak w „Głosie Wielkopolskim”.

W filmie zagrali m.in. Andrzej Łapicki, Kalina Jędrusik, Franciszek Pieczka i Wieńczysław Gliński. Same zdjęcia powstały w rekordowo szybkim czasie – w ciągu dwóch i pół miesiąca – a pobyt filmowców był wielką atrakcją dla mieszkańców, którzy mogli od podszewki obserwować pracę znanych aktorów.

fot.: autor nieznany
fot.: autor nieznany

Premiera filmu musiała się oczywiście odbyć w Warszawie. Zaplanowano ją na 20 stycznia 1967 roku. Jednak kierowniczka kina w Kórniku, Wanda Mikołajczak, postawiła sobie za punkt honoru, by prapremiera odbyła się 19 stycznia, czyli dzień wcześniej od kin warszawskich. Aby tak się stało, konieczna była osobista interwencja w Ministerstwie Kultury…

źródło: www.poznan.naszemiasto.pl

Zapraszam wszystkich do obejrzenia tej wyjątkowej produkcji w serwisie cda.pl

https://www.cda.pl/video/733232249

Poniżej zdjęcie aktorów występujących we filmie. Dziewczynka w centralnym punkcie zdjęcia to Maria Mąderek (Nowak), przewodnik po zamku kórnickim w latach 70-tych, a prywatnie moja Mama :). Pierwsza osoba z prawej strony zdjęcia to Pan Franciszek Nowak – kórnicki organista.

fot.: autor nieznany / podziękowania dla Pana Sławka Rajkowskiego za udostępnienie fotografii

Dodaj komentarz