Willa Antoni Ruczyński

Willa znajdująca się w Kórniku przy ulicy Poznańskiej 34, została wybudowana w latach 1910-1911. Architektem i budowniczym obiektu był Antoni Ruczyński, który w 1910r. uczestniczył również  przy budowie nowego ratusza w Kórniku (nadzór) oraz probostwa w Bninie.

Antoni Ruczyński - Kórnik 1911

fot.: autor nieznany

Z lewej strony budynku widoczny dom Państwa Rakoniewskich, dom z prawej strony niestety już nie istnieje. Na piętrze nad głównym oknem jest jakiś symbol. Może to zestawienie liter AR (Antoni Ruczyński)?

okno-napis-ruczynski

Niestety nie jest znana dokładna historia budynku, jego właściciele, lokatorzy, przeznaczenie. Ruczyński do 1926 roku był dzierżawcą gospodarstwa w Celestynowie, zatem budynek prawdopodobnie nie był jego domem mieszkalnym. W latach 20/30’tych XX wieku dom ten zamieszkiwała Pani Dudek, która prowadziła gospodarstwo (hodowla bydła).

Poniżej zdjęcie wykonane 16.05.1937 roku. W tel widać willę Ruczyńskiego wraz z dobudowanym z prawej strony tarasem. Na pierwszym planie p. Rozalia Piasecka (położna izby porodowej w Kórniku) trzyma dziecko do chrztu.

Willa Antoni Ruczyński Kórnik 1937

fot.: autor nieznany

Po zakończeniu II wojny w budynku mieściło się przedszkole. Kolejno powstał tam ośrodek zdrowia, którego poświęcenie połączone zapewne z jego uruchomieniem odbyło się w 1946 roku.

Poświęcenie Ośrodka Zdrowia w Kórniku - 1946

fot.: autor nieznany

W 1987 roku z chwilą przeniesienia ośrodka zdrowia do nowego budynku, nieruchomość przy ul. Poznańskiej 34 popadła w niełaskę. Piękny secesyjny budynek stał się ruiną.

Poniżej zdjęcie budynku z końca funkcjonowania ośrodka zdrowia.

Budynek Antoni Ruczyński - Ośrodek Zdrowia Kórnik

fot.: kórniczanin 1989 rok.

Poniżej zdjęcie wykonane krótko przed kapitalnym remontem.

Kórnik - Motel Nestor 1995

fot.: autor nieznany

Z powodu braku funduszów władze gminne postanowiły sprzedać nieruchomość.

Dalsza historia budynku stanowić będzie osobne opracowanie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.