ul. Wojska Polskiego

Zdjęcia ulicy Wojska Polskiego z 1961 roku. Zabudowa ulicy nie uległa większym zmianom przez ostatnie 50 lat. Obecny widok dostępny tutaj

ulica wojska polskiego kórnik

fot. Eugeniusz Linette

W tle zdjęcia po prawej stronie widać budynek obecnej poczty (zbudowany w 1910 roku). Bezpośrednio przy nim znajduje się maszt (prawdopodobnie do wieszania flagi). Za masztem znajduje się pompa.

pompa prz poczcie kornik

Na budynkach znajdujących się po prawej stronie widnieje szyld, nie mogę go jednak rozszyfrować. Czy ktoś z Państwa wie/pamięta jaki napis znajdował się na tablicy?

wojska-polskiego-1

fot. Eugeniusz Linette

Zdjęcie poniżej pochodzi również z 1961 roku. Ujęcie zrobione mniej więcej z tego miejsca. Pomimo, że nie ma większych zmian w krajobrazie, to i tak wszystko wygląda inaczej… W tle zdjęcia Plac Powstańców Wielkopolskich.

ulica Wojska Polskiego Kórnik

fot. Eugeniusz Linette

Poniżej ciekawe zdjęcie domu znajdującego się na narożniku ul. Wojska Polskiego oraz ul. Szarych Szeregów (mniej więcej na wprost budynku, w którym obecnie mieszkają Państwo Wojciechowscy). Był to dom Pana Zawitaja.

ulica wojska polskiego kórnik dom zawitaja

Zdjęcie zostało wykonane w lipcu 1951 r. Fot. Józefa Orańska.
Zbiory Biblioteki Kórnickiej, sygn. I 715

Serdeczne podziękowania dla Biblioteki Kórnickiej za udostępnienie fotografii (szczególnie dla Pana Mikołaja Potockiego)

Autorka zdjęcia – Józefa z Sadurskich Orańska (1896–1955) była pierwszym kustoszem Muzeum Kórnickiego, inwentaryzowała i fotografowała zabytki architektury w Kórniku. Dzięki jej inicjatywie zrekonstruowano zrujnowany budynek tzw. starej poczty przy dzisiejszym placu Powstańców Wielkopolskich.

Dla lepszej orientacji wklejam link do Google Maps. Budynek ze zdjęcia powyżej można również dostrzec na zdjęciu we wpisie pt. ul. Kuśnierska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.